Bank Spółdzielczy w RaciążuAktualnościZabezpiecz swoje urządzenia kluczem U2F

Zabezpiecz swoje urządzenia kluczem U2F

Bankowość internetowa stała się integralną częścią codziennego życia. Z jednej strony zapewnia ona wygodę, a z drugiej, niesie ze sobą zagrożenia związane z cyberprzestępczością. Jednym z najważniejszych wyzwań dla banków jest zapewnienie bezpieczeństwa swoich klientów, aby korzystanie z usług bankowych przez internet było bezpieczne i niepodważalne. W odpowiedzi na to wyzwanie, Banki Spółdzielcze pracujące na systemie Novum Bank Enterprise, autorstwa Zakładu Usług Informatycznych NOVUM Sp. z o.o., jako pierwsze w Polsce, zyskały możliwość wprowadzenia rewolucyjnego, silnego uwierzytelnienia kluczami U2F dla swoich klientów. To pionierskie rozwiązanie, dotychczas niedostępne w polskiej bankowości. Klucz sprzętowy U2F, uznawanych jest przez specjalistów od bezpieczeństwa za najlepszy sposób na zmniejszenie ryzyka ataków cyberprzestępców. 

Czym są klucze U2F


Sprzętowe klucz zabezpieczające (U2F) to małe urządzenia, wyglądem przypominające pendrive,  dające szerokie możliwości silnego uwierzytelniania wieloskładnikowego przy pomocy komunikacji zbliżeniowej NFC lub portu USB w komputerze lub smartfonie. Yubico YubiKey to nowoczesne i skalowalne uwierzytelnianie (MFA) odporne na phishing  (gdy złodziejom udaje się przejąć login i hasło do konta). Jeżeli użytkownik trafi na fałszywą stronę internetową, klucz bezpieczeństwa automatycznie to wykryje i uniemożliwi podanie danych dostępowych. Ponadto urządzenie jest kompatybilne z FIDO2, dzięki czemu umożliwia logowanie bez hasła do wspieranych przez to rozwiązanie usług. Urządzenie U2F jest swego rodzaju potwierdzeniem tożsamości, a jego rejestracja jest możliwa w systemie Bankowości Internetowej bez konieczności wizyty w placówce banku. 

Klucze sprzętowe są niewielkie, poręczne i łatwe w użyciu. Z tego względu można zawsze nosić je przy sobie, a ich obsługa zajmuje tylko kilka sekund. Klucz bezpieczeństwa U2F nie magazynuje przy tym żadnych danych. To jedyna metoda dwuetapowego uwierzytelnienia, której nie da się wyłudzić i najlepszy sposób by zadbać o bezpieczeństwo i prywatność. Jeśli użytkownik znajduje się na fałszywej stronie, klucz zabezpieczeń to wykryje i nie poda danych potrzebnych do zalogowania. Przełomowe rozwiązanie wprowadzone przez naszego partnera firmę NOVUM rozpoczyna nową erę bezpieczeństwa w bankowości.

Cechy wyróżniające


  • Łatwe i wygodne uwierzytelnienie wieloskładnikowe przy pomocy dotknięcia przycisku na kluczu YubiKey lub zbliżenia do urządzenia wspierającego NFC
  • Nie wymaga łączności z siecią
  • Cztery razy szybszy niż hasła jednorazowe (OTP)
  • Chroni najbardziej narażone dane i użytkowników
  • Zapewnia bezpieczny dostęp z każdego miejsca
  • Ułatwia szybkie i bezpieczne logowanie ze stacji współdzielonych